Астрономи відкрили екзопланету з трьома зірками й дивною орбітою

ІНШЕ…

Про це передає Science Alert.

Вперше об’єкт KOI-5Ab виявили ще десятиліття тому за допомогою космічної обсерваторії «Кеплер». Тоді науковці помітили біля об’єкта дві зірки — KOI-5B та KOI-5C — й у них з’явилися сумніви, чи дійсно там є планета. Вчені вирішили, що цей об’єкт надто складний і краще працювати над підтвердженням інших екзопланет.

Наразі астрономи підтвердили існування 4331 екзопланети, але більшість із них існують в однозіркових системах. Менш ніж 10% підтверджених екзопланет належать до багатозіркових систем. NASA пише, що це може бути пов’язано з тим, що планети у системах із багатьма зірками складніше виявити.

У 2018 році орбітальну станцію «Кеплер» замінили на телескоп TESS і тоді вирішили відновити дослідження системи KOI-5, адже телескоп теж надіслав сигнал про ймовірну екзопланету. Усе ж таки дослідники виявили, що навколо зірки KOI-5A є екзопланета на перекошеній орбіті.

Також вчені з’ясували, що екзопланета, ймовірно, є газовим гігантом, маса якого у сім разів більша за масу Землі, а також складає половину маси Сатурна (одна з найбільших планет Сонячної системи).

KOI-5Ab робить повний оберт навколо «сонця» KOI-5A за 5 діб. А зорі KOI-5A та KOI-5B обертаються навколо одна одної за 30 років. Третя зірка, KOI-5C, розташовується подалі від двох інших зірок, тому обертається навколо них за 400 років.

Отже, уявімо, що можемо стояти на KOI-5Ab та дивитися в небо: найбільшою ми б бачили зорю KOI-5A, зоря KOI-5B — здавалася б нами таких же розмірів, як Сонце з Землі, а KOI-5C здавався б просто яскравою зорею.

Цікавою також є орбіта екзопланети, кажуть астрономи. За їхніми словами, орбіта KOI-5Ab викривлена, але точно невідомо через що саме. Вони припускають, що друга зоря (KOI-5B) гравітаційно штовхнула планету під час її зародження, чим і викривила орбіту.

В астрономів залишилося ще багато питань про те, як і коли планети можуть формуватися в багатозіркових системах, а також які особливості мають такі планету. Заради відповідей на ці питання вони продовжать досліджувати екзопланету.

Добавить комментарий