В Україні прикордонники затримали активіста, який виступає за права уйгурів. Поки що йому не загрожує депортація в КНР

ІНШЕ…

Ужгородський міськрайонний суд у п’ятницю, 13 серпня, ухвалив не депортувати до Китаю громадянина країни, 24-річного активіста за права уйгурів Йілісена Айеркена. Його раніше затримали прикордонники за порушення правил перетину кордону.

Про це повідомила пресслужба суду.

Про ситуацію Айеркена 12 серпня написав координатор Free Hong Kong Center Артур Харитонов. Активіст народився в Східному Туркестані, що в Сіньцзян-Уйгурському автономному регіоні, й виступав там за права уйгурів.

Побоюючись переслідувань на батьківщині через свою діяльність, спершу Айеркен потрапив до Казахстану, писало «Радіо Азаттик». Але через деякий час він вирішив, що в тій країні права людини теж «безжально порушуються», і вирушив далі.

Так 8 серпня хлопець виїхав через Україну до Словаччини. Там його протягом трьох днів тримали в ізоляторі й зрештою повернули назад в Україну, де його затримали прикордонники — за порушення правил перетину кордону.

Після цього Айеркен написав заяву про політичний притулок в Україні. 13 серпня суд в Ужгороді розглядав питання про депортацію активіста через порушення перетину кордону — і вирішив дозволити йому залишитися в Україні, поки влада розглядає заявку про політичний притулок.

Як розповіла «Радіо Свобода» речниця Чопського прикордонного загону Олена Трачук, Айеркена в листопаді 2020 року вже затримували на Львівщині за спробу незаконно потрапити в Польщу. Тоді йому виписали штраф, а наступного місяця — звільнили з-під затримання.

Тоді ж Айеркен написав першу заяву про політичний притулок, стверджує Трачук.

«Поки в Державній міграційній службі тривав розгляд його звернення, чоловік вчергове порушив українське законодавство і в перших числах серпня 2021 року незаконно перетнув кордон, щоб потрапити в країни ЄС», — додає вона.

Хто такі уйгури?

Уйгурська меншина мешкає у Сіньцзян-Уйгурському автономному районі Китаю. Вони становлять 45 відсотків населення району, а 40 відсотків — етнічні ханці. Загалом у Китаї мешкає приблизно 10 мільйонів уйгурів.

Відколи Китай відновив контроль над регіоном у 1949 році, у Сіньцзян мігрувало багато етнічних ханців, через що зараз уйгури занепокоєні можливим витісненням власної культури.

Активісти, які борються за права уйгурів, наголошують на тому, що Пекін їх дискримінує. Одним із прикладів є так зване перевиховання. За свідченнями журналістів та правозахисників, уйгурів ізолюють у «таборах з метою освіти». Декого висилають у рідні міста «під арешт».

За деякими даними, в китайських таборах утримують мільйон уйгурів-мусульман. Китай заперечує це і заявляє, що такі табори лишень забезпечують професійну підготовку людей.

Дослідники розповідають, що активісти перебувають у постійному страху через можливі переслідування. Окрім таких порушень прав, проти уйгурів застосовують і побутову дискримінацію, змушуючи почуватися людьми другого сорту. Наприклад, уйгурам можуть відмовити в замовленні номера в готелі.

читайте також

25 червня інформагентство Associated Press із посиланням на джерела написало, що китайська влада погрожувала представникам України заблокувати постачання не менш як пів мільйона вакцин проти коронавірусу, якщо Київ підтримає документ про порушення прав людини в Сіньцзяні. Китай пізніше це спростував.

читайте також

Добавить комментарий