В Ізраїлі одностатевим парам і самотнім чоловікам дозволять користуватися послугами сурогатного материнства

ІНШЕ…

Верховний суд Ізраїлю в неділю, 11 липня, постановив визнати недійсним закони, які забороняють гомосексуальним парам і самотнім чоловікам користуватися послугами сурогатного материнства. Рішення має бути виконане протягом шести місяців.

Про це повідомляє The Times of Israel.

Суд виніс рішення за позовом гей-пари Етая Пінкаса і Йоава Арада, який ті подали ще у 2010 році. На той час в Ізраїлі послугами сурогатного материнства дозволяли користуватися лише гетеросексуальним парам і самотнім жінкам, які мають генетичну спорідненість із дитиною.

У лютому 2020 року Верховний суд Ізраїлю визнав неконституційним закон, який забороняв сурогатне материнство для одностатевих пар і самотніх чоловіків. Воно, на думку суду, «непропорційно порушувало право на рівність і право на батьківство для цих груп».

Суд дав парламенту Ізраїлю (Кнесет) час спершу до березня, а потім — до вересня 2021 року для ухвалення нового закону про сурогатне материнство. Згадані обмеження в цей час продовжували діяти — суд вказав, що втрутиться і скасує їх лише в разі, якщо Кнесет не спроможеться це зробити.

читайте також

Зрештою, на початку липня 2021-го влада Ізраїлю звернулася до суду з проханням ухвалити остаточне рішення у справі. Пояснили це «відсутністю політичної доцільності»: одна з коаліційних партій, «Об’єднаний арабський список», виступає проти будь-якого розширення прав ЛГБТ+.

Верховний суд у відповідь постановив, що ««відсутність політичної доцільності» більше не може виправдовувати подальше грубе порушення основоположних прав». Тепер обмеження на сурогатне материнство в Ізраїлі мають бути скасовані до листопада 2021 року — суд дав шість місяців перехідного періоду.

Рішення суду привітали автори позову Пінкас і Арад. «Це великий крок на шляху до рівності — не лише для ЛГБТ+ в Ізраїлі, а й для будь-кого в Ізраїлі. Рішення важливе для нас усіх, оскільки будь-яка довільна дискримінація — це сором для країни», — йдеться в їхній заяві.

Підтримав рішення і міністр охорони здоров’я Ізраїлю Ніцан Горовіц — перший відкритий гей на цій посаді. «Ми швидко підготуємося для отримання запитів [на сурогатне материнство] від чоловіків. Будемо діяти відповідально і з дотриманням вимог рівності», — написав він у Twitter.

Водночас рішення Верховного суду Ізраїлю розкритикували ультраправі політичні сили. Приміром, лідер партії «Ткума» Бецалель Смотрич заявив, що воно «легітимізує торгівлю жінками задля сурогатного материнства», а чинний уряд разом із Верховним судом «поставили собі за мету руйнування єврейськості Ізраїлю».

Як зазначає AFP, Ізраїль вважається провідною країною в контексті прав ЛГБТ+ на Близькому Сході. Там дозволені одностатеві шлюби, а декілька членів парламенту є відкритими геями.

Сурогатне материнство в Ізраїлі легалізували у 1996 році — спершу для гетеросексуальних пар, а потім і для самотніх жінок. А гомосексуальні пари й самотні чоловіки вдавалися до цих послуг в інших країнах — зокрема Індії, Непалі, Таїланді та США.

Добавить комментарий