Глава МЗС Угорщини заявив, що Україна порушує угоди щодо прав нацменшин, зокрема на Закарпатті

ПОЛІТИКА-ПОДІЇ УКРАЇНИ

Про це він заявив на спільній пресконференції з главою МЗС Росії Сергієм Лавровим.

За словами Сіярто, Угорщина завжди підтримувала суверенітет України, але водночас виступає проти порушення прав національних меншин, зокрема угорців.

«Ми, на жаль, бачимо, що Україна порушує положення різних угод», ㅡ сказав Сіярто. Зокрема, він зазначив, що на Закарпатті все більше інцидентів та конфліктів щодо навчання угорців мовою нацменшин.

«Ми вимагали і просили українську сторону припинити цю політику. Проте поки необхідні заходи не були прийняті, тому я дуже вдячний, що є партнери, з якими ми можемо обговорити ці питання і наполягати на нашій позиції», ㅡ сказав він.

Про що йдеться?

У січні минулого року Верховна Рада ухвалила закон «Про повну загальну середню освіту». У ньому йдеться про те, що мовою навчання в закладах загальної середньої освіти є державна. Натомість представники нацменшин можуть здобути початкову освіту мовою нацменшини поряд із державною.

У представників, які належать до нацменшин, мови яких є офіційними мовами ЄС, у 5 класі повинні мати не менше, ніж 20% навчання державною мовою із щорічним збільшенням цього обсягу: не менше, ніж 40% у 9 класі. Щоб здобути профільну середню освіту, представники повинні мати не менше, ніж 60% навчання українською.

Міністерка освіти Ганна Новосад пояснювала, що російськомовні школи перейдуть на українську мову навчання з вересня 2020 року. А школи з мовами нацменшин, які належать до мов Євросоюзу, — з вересня 2023 року.

Що з українсько-угорськими відносинами?

Минулого року у стосунках між Україною та Угорщиною спостерігалось нове загострення. Наприклад, на місцевих виборах в Україні деякі угорські політики та посадовці відкрито агітували за проугорську партію на Закарпатті, порушуючи цим закон.

Також наприкінці листопада в соцмережах з’явилося відео, на якому новообрані депутати Сюртівської сільської ради (Ужгородський район на Закарпатті) заспівали угорський гімн після складання присяги.

А ще після інциденту з політичною агітацією на місцевих виборах в Україні Міністерство закордонних справ України 26 жовтня вручило ноту протесту послу Угорщини Іштвану Ійдярто. Тоді глава МЗС України Дмитро Кулеба заявив, що Україна та Угорщина домовились зробити правильні висновки з ситуації та «перегорнути сторінку» у відносинах.

Та вже 1 грудня міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба знову викликав посла Угорщини Іштвана Ійдярто й закликав угорську сторону не спекулювати та «не створювати деструктивну емоційну напругу в українсько-угорських відносинах».

Добавить комментарий