До міграційної кризи в ЄС причетний білоруський режим. Він на літаках завозив мігрантів з Іраку — розслідування

ІНШЕ…

Білоруська державна компанія «Центркурорт» з весни 2021 року координувала завезення до Білорусі нелегальних мігрантів з Іраку — їх потім відправляли до кордонів країн ЄС, провокуючи кризу в цих країнах.

Про це йдеться в спільному розслідуванні центру «Досьє» та німецького видання Der Spiegel.

«Центркурорт» — це туристична компанія, що входить у структуру управління справами президента Білорусі. Як випливає з документів, які отримали розслідувачі, на початку травня 2021 року «Центркурорт» уклав договір про співпрацю з білоруською туристичною компанією «Оскартур».

Після цього «Оскартур» почав активно займатися перевезеннями з Іраку: зокрема звітував про перемовини з іракською авіакомпанією Fly Baghdad, потім — просив «Центркурорт» посприяти у виданні віз 51 іракцю (хоча це компетенція МЗС, а не управління справами президента).

Назагал через «Центркурорт» оформлювали понад 200 заявок на видання білоруських віз громадянам Іраку. Формальна мета їхніх поїздок — «мисливський тур». Селили іракців у готелі «Мінськ» і «Білорусь»: звідти ж більшість мігрантів вирушали до кордону з Литвою.

Оформлення білоруських віз для громадян Іраку, яким займалася компанія «Центркурорт»

Фото:

Досьє

Також «Центркурорт» уклала угоду з транспортною компанією «Стройтур», чиї автобуси з водіями везли людей від мінського аеропорту до самого Мінська. Ймовірно, так режим організовано забирав мігрантів з іракських рейсів. Це було мінімум тричі у травні 2021 року.

Опосередковано на це вказує те, що «Стройтур» того ж травня 2021 року забронювала шість номерів у готелі «Ювілейний». Це один із готелів, з якого іракські мігранти так само потім вирушали для перетину кордону з Литвою.

Колишній співробітник «Центркурорту» підтвердив журналістам справжність отриманих документів, а також пряму причетність білоруської державної компанії до організації напливу біженців на кордоні Євросоюзу. Через це він, каже, і звільнився з «Центркурорту».

Директорка «Центркурорту» Наталія Єрмак заперечила причетність компанії до ввезення мігрантів з Іраку. А в «Оскартурі» з журналістами спілкуватися відмовилися.

читайте також

Самопроголошений президент Білорусі Олександр Лукашенко ще наприкінці травня 2021 року у відповідь на санкції ЄС заявив, що перестане стримувати рух мігрантів через свою країну. Найбільше з цією проблемою стикнулася Литва. Ситуація загострилася з початку липня.

Після цього уряд Литви оголосив про запровадження режиму надзвичайної ситуації через різке зростання кількості нелегальних мігрантів з боку Білорусі. Також країна оголосила про будівництво стіни на кордоні з Білоруссю, з чим їй допоможе і Україна. 21 липня президент Литви Гітанас Науседа підписав поправки до законодавства, які обмежують у правах мігрантів.

З початку року на литовсько-білоруському кордоні затримали понад чотири тисячі нелегальних мігрантів, що в 50 разів більше, ніж за весь минулий рік. Протягом останнього місяця до Литви прибули 2 453 людини — це майже у 33 рази більше, ніж минулого року, і в 66 разів більше, ніж у 2019 році. Здебільшого мігранти є громадянами країн Близького Сходу, найчастіше — Іраку.

читайте також

Добавить комментарий