Офіс Генпрокурора порушив кримінальну справу щодо незаконного вивезення української ікони з окупованого Луганська ㅡ МЗС

ІНШЕ…

Про це заявив речник Міністерства закордонних справ Олег Ніколенко, цитує «Укрінформ».

В МЗС заявили, що те, що ікона походить з української території, є незаперечним фактом.

Раніше президент Боснії і Герцеговини Мілорад Додік заявив, що може повернути ікону Україні, якщо українська сторона доведе, що шукала її до того, як її подарували главі МЗС Росії Сергію Лаврову. За його словами, Україна ніколи не порушувала питання про повернення ікони.

Та, за словами Ніколенка, МЗС України відкидатиме умови і ультиматуми, які ставить Додік.

«Ми очікуємо, що боснійсько-герцеговинська сторона не буде використовувати ікону у внутрішньополітичній боротьбі, а надаватиме сприяння у рамках кримінального розслідування та експертизи і в її якнайскорішому поверненні до України», ㅡ заявив він.

Ніколенко зазначив, що Україна і Боснія та Герцеговина є державами-учасницями Конвенції від 1970 року про заходи, спрямовані на заборону та запобігання незаконному ввезенню, вивезенню та передачі права власності на культурні цінності.

Відповідно до ст. 7 цього документа держави-учасниці Конвенції зобов’язуються забороняти ввезення культурних цінностей, викрадених з музею або релігійної і світської історичної пам’ятки. На вимогу іншої держави-учасниці країна має вживати відповідних кроків для виявлення та повернення будь-якої подібної культурної цінності.

Що це за ікона?

14 грудня голова президії Боснії та Герцеговини Мілорад Додік на зустрічі з міністром закордонних справ Росії Сергієм Лавровим подарував йому 300-річну позолочену ікону, що має штамп УРСР. Місцеві видання зазначали, посилаючись на слова Додіка, що ікону знайшли в Луганську. Сам Додік пізніше заявив, що ікона ㅡ сімейна реліквія, а ЗМІ «вигадали брехливу історію».

У відповідь 16 грудня посольство України в Боснії та Герцеговині направило владі країни офіційну ноту з вимогою надати повну інформацію про ситуацію та пояснити, що це за ікона і як вона потрапила в Боснію і Герцеговину.

МЗС Боснії отримало ноту протесту від України та передало інформацію про це до прокуратури. Там відкрили кримінальну справу щодо ікони: слідчі мають перевірити, як вона потрапила до країни.

23 грудня Міністерство закордонних справ Росії передало ікону назад до посольства Боснії та Герцеговини. У Міністерстві культури України за допомогою фото місцевих видань Боснії та Герцеговини змогли з’ясувати, що печатка на зворотному боці ікони ㅡ штамп Одеської крайової комісії (1926-1930 рр.), тож є знаком власності держави Україна.

Підписуйтеся на щотижневу розсилку від редакції hromadske, щоб знати, що насправді відбувається. Лист приходить щонеділі. Без спаму. Без реклами. Тільки найважливіше за тиждень.

Добавить комментарий