Терміново! Важливе рішення – тариф обмежать, українці аплодують. Фірташ не чекав – повернути! Країна гуде

ПОЛІТИКА-ПОДІЇ УКРАЇНИ

Глава енергетичного комітету Верховної Ради Андрій Герус заявив, що поряд з обмеженням ціни газу до 6,99 грн / куб. м, також буде обмежений розмір тарифу на розподіл газу – до 1,79 грн / куб. м.

Про це він повідомив на Facebook.

“Також тарифи на розподіл, де вони були значно вище, ніж середні по країні, будуть знижені до рівня не вище 1,79 грн / куб м”, – зазначив Герус на, посилаючись на схвалення такого рішення на нараді у президента Володимира Зеленського.

Він зазначив, що це, зокрема, стосується дрібних “облгазів” типу “Лубнигаз”, в яких не спрацьовує ефект масштабу.

При цьому він підкреслив, що в умовах монополізації ринків державне регулювання не тільки допустимо, але і часто необхідно.

Відзначимо, що багато українців говорять про те, щоб повернути газові мережі в підпорядкування державі.

Детальніше про це пишуть в матеріалі видання VESTI “Як реально знизити ціни на газ? Для початку в олігархів потрібно забрати газові мережі“.

Учасники ринку і експерти на всіх рівнях уже давно говорять про те, що усунути брудні схеми, за допомогою яких газові олігархи наживаються на українцях, можна єдиним способом: повернувши регіональні газові мережі в державну чи муніципальну власність. До того ж, приклади таких кроків є. Поодинокі, на жаль. У 2017 році «Нафтогаз» повернув собі контроль над «Кіровоградгаз», відсторонивши від керування молодшого бізнес-партнера Дмитра Фірташа по легендарній «Укргаз-енерго» Ігоря Вороніна. Його місце зайняв близький Коболєву Олег Діденко. Провести цю операцію «Нафтогазу» вдалося завдяки змінам до закону «Про акціонерні товариства», після яких ступінь кворуму, достатнього для проведення зборів акціонерів, була знижена до 50% + 1 голос – як раз того пакету, яким в «Кіровоградгаз» володіє НАК.

Тоді ж, у 2017 році, Мукачівська міська рада повернула у власність міста газову інфраструктуру (вуличні газопроводи, компресорні станції), яка раніше була передана компанії «Закарпатгаз», якою володіє «Газтек», яка фігурує у власності практично всіх облгазів Фірташа-Льовочкіна-Бойка .


Після цього процес, на жаль, зупинився. Мабуть, нагорі все порішали і втихомирили спритність тих, хто хотів позбавити Фірташа, Льовочкіна і Бойка мільярдних надходжень.

Законні підстави забрати в олігархів газові мережі є і зараз. Якщо заглибитися в історію питання, до 90-х регіональні газопроводи перебували на балансі газових контор. Їх корпоратизовані, створивши на їх базі закриті акціонерні товариства – облгази. У 1998 році на законодавчому рівні було затверджено заборону на приватизацію газових мереж, а пакети більшість облгазів, які ними керували, були передані «Нафтогазу».

Найважливіше, що, захопивши акції облгазів, самі газові мережі олігархи де-юре у власність не отримали. Вони вилучені зі списку майна дозволеного до приватизації і перебувають на балансі облгазів для обслуговування. Більшість мереж залишаються в державній власності, є комунальні, кооперативні мережі, які належать місцевим громадам.

Таким чином, державі в цьому питанні навіть не потрібно влаштовувати революцію, даючи підстави олігархам кричати про те, що в Україні не поважають приватну власність. Потрібно просто чесно з’ясувати як все є, навести порядок в питанні і розставити всі крапки над і.

Ще одним законною підставою для позбавлення олігархів контролю над регіональними газовими мережами є виконання вимог третього європейського енергопакета, відповідно до якого діяльність з продажу газу і його транспортування повинна бути розділена, в тому числі і на регіональному рівні.

Проведений анбандлінг облгазів, як неодноразово говорилося, був лише формальністю: до сих пір продажами газу з 30% -наценкой населенню і його ж доставкою займаються одні й ті ж облгази, підконтрольні всі тим же олігархам.

Якби відповідні державні органи потрудилися б провести в цьому напрямку елементарне розслідування, влада отримала б залізні підстави вимагати передачі газопроводів іншим особам, при збереженні за облгазами функції продажів газу.

Влада також могли б підняти питання і передачі в приватні руки більшості родовищ газу, на яких навіть не ведеться видобуток. Ті ж олігархи, отримавши ліцензії, утримують їх до кращих часів. Проблема «сплячих ліцензій» давно обговорюється, але далі слів справа не заходить. Та й чинні ліцензії чи було видано законно і зі сплатою всіх необхідних платежів? Ніхто не перевіряв!

Головне, щоб результатом дій влади, якщо вони на них все ж зважаться, стало усунення брудних схем, залучення реальних і чесних інвесторів і зниження навантаження на гаманці простих українців.

Якщо газові мережі і родовища просто відберуть у олігархів і передадуть в «Нафтогаз», який так само, як і вони, не інвестуватиме ні копійки і продовжить грабувати простих людей, нікому легше не стане.

ДжерелоДобавить комментарий