У владної партії Німеччини — новий лідер. Він наслідує Меркель, розуміє Путіна, але не факт, що стане канцлером

ІНШЕ…

Християнсько-демократичний союз (ХДС) — владна партія Німеччини, яку представляє канцлерка Ангела Меркель, — обрала нового очільника. Ним став 59-річний Армін Лашет, досвідчений політик, прем’єр-міністр федеральної землі Північний Рейн-Вестфалія. Очікується, що багато в чому він продовжуватиме політичну лінію Меркель — залишити крісло канцлера вона має вже восени цього року. Чи посяде його тоді Лашет — ще питання, але такі шанси є. Але чому нас насторожують його заяви про Росію та коронавірус?

Журналіст, політик, нащадок Карла Великого

Армін Лашет вступив до Християнсько-демократичного союзу ще у віці 18 років. Працював журналістом Баварського телебачення, був головредом аахенської церковної газети. Серйозно займатися політикою почав наприкінці 1980-х — став депутатом міськради свого рідного Аахена.

У 1994-му Лашета вперше обрали до Бундестагу. Згодом упродовж 1999-2005 років був членом Європейського парламенту. Після цього почав будувати кар’єру в рідній федеральній землі — Північному Рейні-Вестфалії. Але отримати найвищу посаду — стати прем’єром землі — Лашету вдалося лише у 2017 році.

Із особистого: біографи Лашета стверджують, що його рід прямо походить від Карла Великого — того самого, якого вважають засновником сучасної Німеччини.

Канцлерка Німеччини Ангела Меркель вітається з Арміном Лашетом, тодішнім губернатором федеральної землі Північний Рейн-Вестфалія, в Дюссельдорфі, Німеччина, 18 серпня 2020 року

Фото:

AP/Martin Meissner

Як очолив партію

У 2019 році внаслідок політичної кризи в Тюрингії з посади лідера владного Християнсько-демократичного союзу (ХДС) пішла ставлениця Ангели Меркель, міністерка оборони Анеґрет Крамп-Карренбауер. Фаворитом внутрішньопартійних змагань за посаду нового очільника став саме Армін Лашет.

На його користь зіграли кілька факторів. По-перше, він до цього був одним із п’яти заступників голови ХДС, а отже, — наближеним до Меркель. По-друге, його висунув осередок партії в Північному Рейні-Вестфалії, на який припадає близько третини делегатів, які й обирають голову. По-третє, могло спрацювати й те, що у Лашета, на відміну від його конкурентів, є достатньо управлінського досвіду.

А крім того, за Лашета висловився міністр охорони здоров’я (та його однопартієць) Єнс Шпан. На тлі доволі ефективної боротьби з епідемією коронавірусу він став, згідно з соцопитуваннями, найпопулярнішим політиком Німеччини 2020 року й навіть обійшов саму Ангелу Меркель!

Зі Шпаном ще узимку 2019-го Лашет уклав політичний союз. Їхня спільна програма називається #Impulse2021. ХДС вони бачать у майбутньому як «основну народну партію» Німеччини. А для самої Німеччини обіцяють зробити 2020-ті «десятиліттям модернізації», зокрема в економічному та безпековому плані.

читайте також

Проросійський політик?

Політичні погляди Лашета можна схарактеризувати як ліберально-центристські. Загалом його вважають наступником політики Меркель такою мірою, що за підтримку меркелівської політики «відкритих дверей» щодо мігрантів він отримав прізвисько «турок». Однак, ставши прем’єром Північного Рейну-Вестфалії, він проголосив політику «нульової толерантності» до мігрантів-правопорушників, терористів та екстремістів.

Водночас Армін Лашет відомий, м’яко кажучи, суперечливими поглядами щодо Росії, які йдуть нарізно зі звичними заявами Меркель та її послідовниці Крамп-Карренбауер. 

Лашета вважають одним із так званих Putinversteher, тобто «тих, хто розуміє Путіна». У 2014 році, після окупації Криму Росією, він застерігав від «антипутінського популізму» в Німеччині.

А після отруєння Сергія Скрипаля в британському Солсбері взагалі говорив про «демонізацію Росії». Крім того, Лашет відкрито виступає за будівництво газогону «Північний потік-2» й не поспішає робити висновки про причетність Кремля до отруєння російського опозиціонера Олексія Навального.

Новообраний голова партії Християнсько-демократичний сою Армін Лашет виступає після голосування на з’їзді партій у Берліні, Німеччина, 16 січня 2021 року

Фото:

AP/Markus Schreiber

Чи стане Лашет канцлером?

Водночас обрання Лашета канцлером після Меркель — геть не остаточне рішення. Та й навіть у цьому випадку він навряд чи буде змінювати чинну політику канцлерки, зокрема й із міжнародних питань.

ХДС у виборах завжди бере участь блоком із «сестринською» партією з Баварії — Християнсько-соціалістичним союзом. І, як правило, на загальних виборах на посаду канцлера висували лідера більшого ХДС. Але це лише традиція, а не правило.

У Лашета є принаймні два конкуренти — 54-річний лідер ХСС Маркус Зьодер і фактичний член його команди, вже згадуваний 39-річний міністр охорони здоров’я Єнс Шпан. 

Опитування німецького мовника ZDF показало, що Зьодера на посаді канцлера бачать 54% німців — це дуже багато як для регіонального політика. І хоча сам Зьодер неодноразово конфліктував із Меркель (зокрема й щодо міграційної політики), вона, як зазначають джерела Bloomberg, високо оцінює його лідерські риси.

Щодо Єнса Шпана — на його рейтинг як потенційного канцлера (поки у нього 32% підтримки) позитивно вплинула епідемія коронавірусу. І хоча зараз Шпан фактично перебуває в тандемі з Лашетом, цілком імовірно, що він і сам зможе претендувати на найвищу посаду в Німеччині.

А от Лашета в контексті боротьби з коронавірусом можна похвалити менше. Навесні 2020-го він відстоював скасування карантинних обмежень і доволі скептично ставився до попереджень про другу хвилю. В результаті вже в червні йому довелося оголошувати тотальний карантин у районі Ґютерсло у регіоні Північний Рейн-Вестфалія, де на м’ясокомбінаті стався спалах епідемії. Згодом він, щоправда, звинуватив у всьому працівників з-за кордону — румун та болгар.

А ще, за інформацією видання Handelsblatt, уряд регіону уклав угоду про закупівлю масок у фірми, де працює син Лашета.

читайте також

Добавить комментарий