У Молдові відбулися парламентські вибори. Партія президентки Маї Санду попередньо здобула більшість голосів

ІНШЕ…

На дострокових парламентських виборах у Молдові, що відбулися в неділю, 11 липня, попередньо прохідний бар’єр долають дві партії та блок. Партія «Дія і солідарність» (PAS) чинної президентки Маї Санду здобуває більшість голосів.

Про це повідомляє NewsMaker.

За результатами обробки 50% бюлетенів PAS здобуває 45,1% голосів. На другому місці — блок , асоційований із колишнім президентом Молдови проросійським Ігорем Додоном — 31,8%. Партія «Шор» олігарха Ілана Шора на третьому місці з 8,1% голосів.

На четвертому місці перебуває блок «Ренато Усатий», очолюваний однойменним політиком — він попередньо отримує 3,9% голосів, але для проходження до парламенту блоки мають набрати щонайменше 7%. Решта партій не набрала більше 2% голосів.

Ці результати не враховують голосування молдовської діаспори, частка яких у голосуванні суттєва. Із майже 3,3 мільйона виборців близько 800 тисяч живуть за кордоном. NewsMaker повідомляло про черги на закордонних дільницях; деякі з них станом на 23:00 ще працюють.

Голосування на виборах до парламенту Молдови відбувалося з 7:00 по 21:00. За 101 депутатський мандат змагалися загалом 20 партій, два блоки і один незалежний кандидат. За попередніми даними ЦВК Молдови, явка на виборах становить понад 48%.

читайте також

Чому в Молдові відбулися дострокові вибори до парламенту?

Після інавгурації в грудні 2020 року президентка Молдови Мая Санду натрапила на спротив парламенту Молдови, більшість у якому контролювалася Партією соціалістів Республіки Молдова, лідером якої є проросійський експрезидент Ігор Додон.

Для того щоб розблокувати роботу парламенту, Санду розпустила уряд і тричі ініціювала в парламенті провальне голосування за нову кандидатуру прем’єр-міністра. Останнє є підставою для розпуску парламенту й оголошення дочасних виборів.

Санду також звернулася до Конституційного суду Молдови з проханням підтвердити законність такого кроку. І 15 квітня суд ухвалив рішення на користь президентки.

Водночас законодавство Молдови передбачає, що таке рішення не можна ухвалювати під час дії надзвичайного стану — його тоді запровадили у країні до 30 травня у зв’язку з епідемією коронавірусу. Сталося це за 2 дні після того, як Санду анонсувала, що звернеться до Конституційного Суду. Санду тоді заявляла, що це зробили політичні опоненти, щоб завадити розпуску парламенту.

23 квітня «Партія соціалістів Молдови» (ПСРМ) (лідером якої є колишній президент Ігор Додон) і Pentru Moldova схвалили проєкт постанови парламенту про «узурпацію влади» Конституційним судом на користь Санду. Ввечері того ж дня Конституційний суд Молдови призупинив рішення парламентської більшості.

28 квітня Конституційний суд Молдови скасував рішення парламенту про запровадження надзвичайного стану. Того ж дня Санду підписала указ про розпуск парламенту й призначення дострокових виборів.

читайте також

Добавить комментарий