У Польщі ухвалили закон, що ускладнює повернення майна євреям. В Ізраїлі обурились і відкликали свого дипломата

ІНШЕ…

Про це повідомляє BBC.

Законопроєкт підтримали обидві палати польського парламенту, а 14 серпня документ підписав президент країни Анджей Дуда.

Закон стосується претензій на майно, яке викрав нацистський режим, а потім захопив комуністичний режим у Польщі. Так, встановлюється ліміт на оскарження таких конфіскацій — 30 років. Тож частину нерозглянутих звернень відхилять.

У Польщі кажуть, що зміни покладуть край правовому хаосу. У Польщі під час Другої світової війни загинули приблизно три мільйони євреїв — 90% єврейської громади країни. Після війни комуністи націоналізували нерухомість, яка залишилась порожньою, оскільки її власники втекли або загинули.

Польський кореспондент BBC Адам Істон пояснює, що останні десятиліття реституція майна тісно пов’язана з корупцією. Претензії на право власності продають і купують, а орендарів помешкань можуть раптово виселити з житла, щодо якого є претензії. За словами журналіста, більшість заяв на повернення майна подають поляки, меншість звернень йде від євреїв.

Попри те, що закон стосується і єврейських, і неєврейських заявників, противники документа вважають, що євреї відчують більшу шкоду від новою норми. Оскільки часто вони запізнювались подавати звернення про повернення майна.

Водночас в Ізраїлі закон назвали антисемітським. Міністр закордонних справ Ізраїлю Яір Лапід та держсекретар США Ентоні Блінкен просили Дуду не підписувати документ. Лапід заявляв, що закон «шкодить пам’яті Голокосту та правам його жертв».

На тлі ухвалення закону Ізраїль відкликав свого посланника з Варшави, а посла Польщі в Ізраїлі закликали залишитись у відпустці у Польщі. Засудив польський закон і прем’єр-міністр Ізраїлю Нафталі Беннет.

Дуда заперечував, що документ направлений саме проти євреїв, які постраждали від Голокосту. А прем’єр-міністр Польщі Матеуш Моравецький заявив, що країна «не платитиме за злочини Німеччини».

Польща є єдиною країною в ЄС, що не має законодавства про повернення або виплати компенсації за приватну власність, яку конфіскували нацисти або комуністи. Це питання неодноразово заважало польсько-ізраїльським відносинам. 

Крім того, Ізраїль не вперше обурюється на польські закони. У 2018 році Ізраїлю було незадоволення законом, який заборонив звинувачувати польський народ або державу у співучасті у злочинах нацистської Німеччини. 

Добавить комментарий