The Moscow Times: «Спутник V» продавався в деякі країни через фірму з Дубаї за завищеною ціною. Та й те неуспішно

ІНШЕ…

Принаймні в чотири країни — Ліван, Пакистан, Гану і Гаяну — російську вакцину проти коронавірусу «Спутник V» продавала фірма з Дубаї, створена наприкінці 2020 року. У всіх випадках вартість вакцини у кілька разів перевищувала офіційну, а країни нарікають на затримки в постачанні.

Про це йдеться в розслідуванні The Moscow Times.

Продажами «Спутника V» займається фірма Aurugulf Health Investments, створена наприкінці 2020 року. Її власники й керівництво пов’язані із дубайськими шейхами. За даними журналістів, Aurugulf Health Investments отримала ексклюзивні права на продаж вакцини у світі.

Російський фонд прямих інвестицій, який офіційно вважається експортером «Спутника V», знав про існування дубайської фірми і начебто сам скеровував країни до неї, щоб ті укладали угоди на купівлю вакцини через Aurugulf Health Investments і без залучення уряду Росії.

The Moscow Times вдалося підтвердити причетність дубайської фірми до постачання «Спутника V» у принаймні чотирьох країнах — Лівані, Пакистані, Гані та Гаяні, а також, імовірно, Південно-Африканській Республіці та Індонезії.

Контракти, які укладала Aurugulf Health Investments, передбачають, що вартість одного компонента російської вакцини проти коронавірусу становить від 19 до 24 доларів. Це у понад два рази більше, ніж офіційно оголошена урядом РФ вартість дози препарату (9,95 долара) — саме за нею, приміром, вакцину продавали в Угорщину й Словаччину.

читайте також

Як пише The Moscow Times, інформація про завищену вартість купівлі «Спутника V» викликала обурення опозиційних політиків і ЗМІ в країнах, куди її продавала Aurugulf Health Investments.

Влада Гани та Гаяни заявила, що намагалася домовитися напряму з російським урядом, але той скерував їх до дубайської фірми; у Лівані й Пакистані контракти взагалі уклали приватні фірми, й тамтешні уряди фактично ніяк не впливають на ситуацію з постачанням вакцини.

Ба більше: країни скаржаться на невиконання Росією зобов’язань із постачання «Спутника V». Ліван, приміром, замовив мільйон доз російської вакцини, але отримав лише близько 80 тисяч, причому останній раз партія препарату надходила у квітні 2021 року.

Російський фонд прямих інвестицій і Aurugulf Health Investments не відповіли на запити The Moscow Times. Умови співпраці російської сторони й дубайської компанії невідомі, як і причина, з якої Росія вирішила продавати вакцини через компанію-посередника.

читайте також

Що відомо про «Спутник V»?

Цей препарат розробили в Національному дослідницькому центрі епідеміології та мікробіології імені Гамалії. Його схвалили до використання одразу після завершення другого етапу клінічних досліджень у серпні 2020-го, що суперечить загальноприйнятим протоколам проведення випробувань.

Уже після оголошення про готовність вакцини в Росії розпочали останній, третій етап клінічних досліджень, але паралельно з цим розпочали вакцинацію населення. Ба більше, творці вакцини відмовилися вводити добровольцям плацебо в межах третього етапу досліджень. На думку фахівців, це фактично означає провал дослідження.

А втім, 2 лютого в авторитетному медичному виданні The Lancet вийшла стаття про проміжні результати третього етапу досліджень «Спутника V». Наведені там дані свідчать, що російська вакцина справді дієва, але все ж залишаються питання до коректності проведення випробувань.

А у травні група міжнародних епідеміологів та біологів опублікувала критичну статтю щодо дослідження ефективності цієї вакцини. Вчені вказують, що знайшли у статистичних даних купу очевидних помилок та чисельні невідповідності.

Науковці також скаржаться на те, що не можуть отримати доступ до повних звітів та протоколів, через що виникають питання до прозорості дослідження.

читайте також

Добавить комментарий